уторак, 19. јул 2016.

NIŠVILLE JAZZ FESTIVAL - Program 2016

EARTH/SKY STAGE
(19.30 – 03.00h)


ČETVRTAK/THURSDAY - 11.08.

1. NAISSBLUE (SRB)
2. BELGRADE DIXIELAND ORCHESTRA (SRB)
3. CYRUS CHESTNUT, BUSTER WILIAMS, LENNY WHITE TRIO (USA)
4. AL DI MEOLA (USA)
5. GOLDEN BUDDHA JAZZ BAND (CHN)
6. PODUENE BLUES BAND (BGR)



PETAK/FRIDAY - 12.08.

1. STANISLAW SLOWINSKI QUARTET (POL)
2. JAZZ PUNT BIG BAND (SVN)
3. BILJA BISTRIK (SRB)
4. ORLAN JAZZ BAND (RUS)
5. THE JAZZCOTECH DANCERS (UK)
6. SOWETO KINCH (UK)
7. DIRTY PURCHASE (BUL)



SUBOTA/SATURDAY - 13.08.

1. QUINSENTENCE (POL)
2. TANGO & JAZZ QUARTET (ARG)
3. EYOT & FRIENDS (SRB)
4. BILL EVANS BAND (USA)
5. SHAKATAK (UK)
6. EL JAZZYRA (SRB)



NEDELJA/SUNDAY - 14.08.

1. MILAN PETROVIĆ QUARTET (SRB)
2. YUICHIRO TOKUDA'S RALYZZDIG (JAP)
3. YURI HONING QUARTET (NLD)
4. REMI PANOSSIAN TRIO (FRA)
5. JOSS STONE (UK)
6. MARKO MARKOVIĆ RUBIKONS BAND (SRB)

четвртак, 14. јул 2016.

Al Di Meola otvara Nišville

Al Di Meola, jedan od sigurno najvećih gitarskih heroja današnjice, nastupiće sa svojim triom prve večeri Nišville jazz festivala, u četvrtak 11. avgusta. Američki gitarista, italijanskog porekla Al Di Meola koji je pod svojim imenom objavio preko 20 albuma, od kojih mnogi danas imaju kultni status, jedan je od pionira ne samo jazz rocka već i fuzije džeza i tradicionalnih muzičkih formi sa raznih meridijana – a najviše iz Španije i Latinske Amerike.

Kompozicija "Mediteranen Sundance" sa Di Meolinog albuma "Elegant Gypsy" iz 1977. godine na kojoj je kao gost nastupio čarobnjak flamenko gitare Paco De Lucia – smatra se manifestom fuzijom džeza i španske tradicionalne muzike.

Rodjen je u Nju Džersiju 1954. godine gde je, kako sam kaže, odrastao na muzici Elvisa Prislija, sastava Ventures, ali najveći uticaj da se ozbiljno posveti muzici, odnosno, gitari - na njega su ostavili The Beatles. Zato njegov album iz 2013. godine "All Your Life - A Tribute To The Beatles", snimljen u čuvenom Abbey Road studiju (u kojem su Beatles snimili neke od svojoh najboljih albuma), nikako ne treba smatrati uklapanjem u možda i pomodnu tradiciju da džezeri iznova i iznova, obrađuju pesme liverpulske četvorke i često posvećujući im i cele albume – već kao najiskrenije vraćanje sopstvenim muzičkim počecima i odavanje počasti svojim prvim idolima. "Tim albumom - kaže Di Meola - napravio sam pun krug u svojoj karijeri. U međuvremenu sam svirao mnogo različite muzike: jazz, fusion, eksperimentisao sa tangom, flamenkom, brazilskom, afričkom i bliskoistočnom muzikom.... ali Bitlse nikada nisam prestao da obožavam i frapantno je koliko njihova muzika i danas pokreće". Kada je reč o džezu, Al ističe da su mu prvi uzori bili Tal Farlow i Kenny Burrell, ali kada je krajem šezdesetih otkrio jednog od pionira jazz rocka - Larry Coryella, počeo je da odlazi na sve njegove nastupe u Nujorku – i počeo da vežba i po više od osam sati dnevno. Interesantno je da je su se desetak godina kasnije upravo Al Di Meola i Larry Coryell smenjivali na istoj poziciji u čuvenom Guitar Triu u kojem su bili i John Mclauglin i Paco De Lucia. Godine 1971. Di Mela je upisao Berklee i počeo da svira u fusion kvartetu koji je predvodio klavijaturista Barry Miles. Snimak jednog nastupa stigao je do Čika Korie, koji 1974. poziva tada devetnaestogodišnjeg Di Meolu da se pridruži fusion super grupi Return To Forever (u čijoj su postavi tada bili i Stanley Clarke i Lenny White), što je praktično i lansiralo mladog gitaristu u žižu pažnje džez javnosti. Sa Return to Forever Di Meola je snimio tri albuma (od kojih je "No Mystery" iz 1975. godine dobio Grammy nagradu), da bi po prestanku rada grupe, sigurnim koracima otpočeo solo karijeru.

Početak osamdesetih na svetskoj sceni obeležio je i veliki uspeh super grupe "Guitar trio" u kojoj su uz Di Meolu bili Paco De Lucia i John Mclaughlin. Koncerti ovog all stars trija bili su mesecima unapred rasprodati širom sveta, a prvi album "Friday Night in San Francisco" snimljen na koncertu, postao je pravi orijentir za mnoge buduće projekte i prodat u tiražu od preko dva miliona primeraka. Godine 1981. Di Meola je nakon četiri uzastopne titule koje su mu dodelili čitaoci "Guitar Player" magazina - primljen i u "Kuću slavnih". Svojevrsno priznanje bilo je i kada je 1985. godine, gitarista Stanley Jordan koji je uneo revoluciju u načinu sviranja gitare pozvao upravo Di Meolu da producira debi album "Magic Touch".

Al Di Meola je podjednako uspešan i sa električnom i sa akustičnom gitarom, a na spisku imenasa kojima je snimao i nastupao su osim do sada pomenutih i: Jean-Luc Ponty, Jan Hammer, Anthony Jackson, Jaco Pastorius, Carlos Santana, Steve Winwood, Wayne Shorter, Tony Williams, Herbie Hancock, Gonzalo Rubalcaba, Milton Nasciemento, Egberto Gismonti, Stevie Wonder, Les Paul, Jimmy Page, Steve Vai, Frank Zappa, ali i Luciano Pavarotti, Paul Simon, Phil Collins, klasični gitarista Manuel Barrueco, Yutaka Kobayashi, Pino Daniele ...


Na poslednjem albumu "Elysium" (mesto savršene sreće)" Di Meola se kroz kompeltno autorski program ponovo okreće akustičnoj gitari, dok je svetska turneja u sklopu koje će nastupiti i na Nišvilu (u triju su i Peo Alfonsi – gitara i Peter Kaszas – bubnjevi i udaraljke) nazvana "Elysium and More" a koncertni program osim novih kompozicija sadrži i kompozicije sa prethodnih albuma posvećenih Bitlsima i tango velikanu Astoru Piacoli, čija je muzika poslednjih dvadeset godina možda i najviše uticala na Di Meolu, ali i posvetu nedavno preminulom magu gitare i Di Meolinom velikom prijatelju Paku De Lusiji.


недеља, 10. јул 2016.

Joss Stone na Nišvilu

Verovatno najbolja bela soul pevačica tokom poslednje dekade, a sigurno jedan od najboljih soul vokala svih vremena i bez obzira na boju kože – Joss Stone – nastupiće ove godine na Nišville jazz festivalu poslednje festivalske večeri, u nedelju 14. avgusta.

Britanska pevačica Joss Stone (pravo ime Joscelyn Eve Stoker) je sa svojih 28 godina postigla i više nego mnoge velike muzičke zvezde tokom cele karijere. Nastupala je i snimala sa velikim rock, soul, blues i jazz imenima medju kojima su i James Brown, Gladys Knight, Solomon Burke, Herbie Hancock, Tom Jones, Blondie, Rod Stewart, Smokey Robinson, Ringo Star, Angie Stone, Melissa Etheridge Jeff Back, Stevie Wondere, Dusty Sprinfild, Johny Legend, Ashanti, Cyndi Lauper, Gladys Knight, Jessica Simpson , Patti LaBelle, Robie Wiliams, zatim: Bono, Bob Geldof i Chris Martin iz Coldplay (sa kojima je učestvovala u projektu Band Aid 20), Mick Jagger, Dave Stewart, Damien Marley i AR Rahman (sa kojima je sarađivala u okviru super grupe "Superheavies") .... i naravno sa velikom Aretom Franklin uz čiji CD sa najvećim hitovima se još kao desetogodišnja devojčica jednom zauvek zaljubila u soul. Kako sama kaže na TV-u je videla spot Arete Frenklin i poželela da da za Božić dobije njenu ploču.

Pažnju britanske javnosti na sebe je skrenula kada je kao trinaestogodišnjakinja pobedila u BBC talent show-u "Star for a Night", a već sa 15 godina je u SAD imala potpisan ugovor za ploču sa etiketom Steve-a Greenberg-a (onje bio i njen prvi producent), snimila prvi album "Soul Sessions" sa manje poznatim pesme soul velikana, a koji je dostigao multi platinasti tiraž.

Objavila je sedam albuma, na kojima se veoma uspešno predstavila i kao autor muzike i tekstova. Poslednji "Water for your soul" na kojem svom prepoznatljivom soul izrazu dodaje i elemente regea i world music uticaja sa raznih meridijana, a koji je producirao Damien Marley – pojavio se sredinom prosle godine, odnosno u jeku njene velike turneje "Total World Tour", započete aprila 2014, a tokom koje planira da nastupi u svim zemljama na planeti i da u program uključi i lokalne muzičare.

Joss Stone, poznata i po tome što na koncertima nastupa bosa, širom sveta je prodala više od 14 miliona albuma čime je postala jednim od od najprodavanijih muzičara svog doba, najprodavaniji soul izvođač u novom milenijumu, ali najprodavaniji britanski muzičar svog vremena. Samo njena prva dva albuma u SAD su prodata u ukupnom tiražu od 2.722.000 primeraka a prva dva su u Velikoj Britaniji prodata u preko dva miliona kopija. Najmlađa je pevačica čiji su se albumi i singlovi našli na prvom mestu britanskle top liste, dok je još u tinejdžerskim godinama stigla i u Top 5 Bilbordove liste albuma, dok su prva četiri albuma ušla u Top 10. Već za prvi album bila je nominovana za Mercury prize, a iza sebe ima i mnogo nominacija i osvojenih prestižnih priznanja: jedan Grammy (uz pet nominacija), dve Brit nagrade, BBC pool of music critics... a imala je čast da nastupi i u muzičkom delu "Super Bowl-a" u američkom fudbalu – najgledanijeg prenosa u SAD pa i u planetarnim okvirima.


Takođe, Joss Stone se uspešno oprobala i kao glumica. Filmski debi imala je u fantastičnoj avanturi "Eragon" , u BBC seriji "The Tudors" igrala je Anne of Cleves – četvrtu ženu Henrija VIII, a igrala je i u romantičnoj komediji "Snappers"). Godine 2006 na Sunday Times listi najbogatijih - Joss Stone je sa 6 miliona funti bila najmlađa ženska osoba, dok je 2012. godine njeno bogatstvo procenjeno na 10 miliona funti, čime je rangirana kao peti najbogatiji britanski muzičar ispod 30 godina.

Podelite ovo

Related Posts with Thumbnails