среда, 27. август 2014.

Međunarodni dan čitanja stripova u javnosti- 28. avgust

Dok sedite u parku, vozite se u autobusu, čekate red u banci, pijete kafu u kafiću, uživate u prirodi kraj reke ili na nekom proplanku,… možete da uživate čitajući (vaš omiljeni) strip. Ako uz to bude i nekog da taj trenutak zabeleži, spremni ste za Međunarodni dan čitanja stripova u javnosti, 28. avgust!


Zvanično nazvan Read Comics in Public Day (a kod nas ponegde nesrećno nazvan Dan javnog čitanja stripova!) prvi put je obeležen 2010. godine, a ideja je dvojice strip entuzijasta, da se pretpostaviti, iz Amerike. Brajan Hiter (Brian Heater) i Sara Morin (Sarah Morean), inače urednici i pokretači sajta The Daily Crosshatch, želeli su da dodatno promovišu strip ne samo među fanovima Devete umetnosti, već i među publikom koja mu nije tako bliska. A kako bolje zainteresovati javnost za nešto, nego izaći među ljude, u javnost! Zamisao je bila da ljubitelji stripa tog dana na javnom mestu čitaju svoje omiljene strip junake ili epizode. Uostalom, ako već postoje dani za sve i svašta, zašto ne bi postojao i dan posvećen Devetoj umetnosti!


Za konkretan datum odlučili su se relativno lako. Naime, 28. avgusta je rođendan Džeka Kirbija (Jack Kirby), jednog od najvećih strip stvaralac i začetnika strip scene u SAD. U eri interneta i digitalne fotografije, priča o ovoj ideji se brzo pronela društvenim mrežama, pa ljudi iz celog sveta iz godine u godinu uzimaju sve više učešća, šireći netom svoje slike i priču o stripu. Ova tradicija je prošle godine započeta i kod nas, a nadajmo se da će i zaživeti i postati tradicionalna.

четвртак, 7. август 2014.

Izložbe na festivalu NIŠVILLE 2014.

Nišville jazz festival već odavno nije sinonim samo za dobru muziku, već sve bogatijim pratećim programima postaje pravi festival kulture. I ove godine muzički program će biti praćen brojnim izložbama, projekcijama, promocijama, radionicama...




Sreda, 13. Avgust 17:30 – Galerija Art55 (Ćirila i Metodija 17a)
“Jazz from the South” – Predrag Todorović, Izložba fotografija sa Nišvilla 2013 

Mladi fotograf iz Kragujevca Predrag Todorović, student master studija Odseka fotografije i Digitalne umetnosti na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu, prošle godine je prvi put bio na Nišville Jazz Festivalu i napravio seriju fotografija. Svoje impresije i fascinaciju festivalom izrazio je finalnom selekcijom crno belih fotografija, u čemu mu je pomogla njegova mentorka na fakultetu, renimiranana srpska fotografkinja Goranka Matić. Ova postavka je neposredno pre ovogodišnjeg festivala, već predstavljena u Kragujevcu ( kafe – klub „Oblomov“) i u Beogradu (Kulturni centar Beograda), a niška postavka je samo nastavak uspešne saradnje Nišvila i Galerije Art55. 

Sreda, 13. Avgust 19:00 – Salon 77 u Tvrđavi
“Ejmi Vajnhaus – Amy Winehouse” – izložba tabli grafičke novele i promocija izdanja izdavačke kuće “Darkwood” 

Beogradski izdavač “Darkwood”, posle stripova "Bili Holidej" i "Bar kod Džoa", predstavlja novo izdanje posvećeno muzici i džezu– grafičku novelu o velikoj i tragično preminuloj soul pevačici Ejmi Vajnhaus. Autori ovog strip albuma su Havi Fernandez (crtež), Kristof Gofet, Patrik Odlin (scenario) i Luka Merli (boja). Promociju će pratiti i izložbena postavka printova tabli ove grafičke novele koju “Darkwood” objavljuje samo godinu dana po originalnom izdanju. O izdanju će govoriti belgijski strip autor Filip Pake, kao i strip scenarista i kritičar, i organizator niškog međunarodnog strip festivala NiFest 2014 Zlatibor Stanković. 

Sreda, 13. Avgust 14:00 – Nišville pres centar, 14-17. avgust kod Salona 77 u Tvrđavi
„Srbi u svetu“ - izložba fotografija autora iz dijaspore

Izložba pobednika konkursa „Srbi u svetu“, predstavlja fotografije koje prikazuju život naših građana širom sveta. Konkurs su organizovali Kancelarija za saradnju sa dijasporom i Nišville Jazz Festival, u saradnji sa Kancelarijom za mlade i OCD „Proaktiv“ . Na konkursu na kome je učestvovao veliki broj Nišlija u dijaspori, prvo mesto i ekskluzivni status VIP fotografa Nišvil džez festivala 2014, osvojio je Dejan Jovanović, grafički dizajner i fotograf iz Čikaga, drugo mesto pripalo je Dušanu Ivanoviću, diplomiranom novinaru i fotografu koji će posetiocima Nišvila pokazati kako je kroz svoj objektiv video zemlje u kojima je poslednjih godina boravio: Holandiju, SAD, Maltu i Rusiju, dok je trećeplasirana Viktorija Stojanović, profesorka engleskog jezika i članica „Kola srpskih sestara“ iz Kumanova, Republika Makedonija. Izložbu fotografija posetioci Nišvila će posle predstavljanja u press cetru moći da vide na Youth Stage-u, preko puta Salona 77 uTvrđavi. 

Sreda 13 – nedelja, 17 avgust, Otvoreni koridor – šetališna staza u Tvrđavi
“Sav Taj Nišville” - Nikola Ćirić, izložba fotografija sa Nišvila 

Nikola Ćirić je rođen 1.3.1992. godine u Nišu. U svom rodnom gradu je završio srednju Umetničku školu 2011. godine, smer za grafički dizajn. Iste godine je upisao Fakultet umetnosti, odsek za primenjene umetnosti, smer - grafički dizajn, takođe u Nišu. Učestvovao je na brojnim konkursima i izložbama, od kojih su neke: Svetski bijenale studentske fotografije u Novom Sadu 2013. godine, gde je kao jedan od izabranih učesnika izlagao, Simpozijum Umetnost i Papir u Čačku 2014. godine, gde je bio učesnik kolonije i gde su njegovi radovi izloženi. Prošle godine je radio i kompletan grafički dizajn za italijansku firmu „Arpeggio” koja se bavi dizajnom tekstila.

Četvrtak 14 – nedelja, 17. avgust od 20:00 do ponoći, Otvoreni koridor – šetališna staza u Tvrđavi
„Zeleni strip atelje“ – nastajanje izložbe strip tabli i ilustracija - „live drawing“! 

U saradnji sa striparnicom “Južni Darkwood”, Nišville organizuje druženje sa domaćim strip autorima i ilustratorima (Igor Krstić, Mijat Mijatović, Danko Dikić, Dušan Cvetković i Toni Radev) koji će crtati na temu džeza. Svi prolaznici će moći da im se pridruže i kroz crtež ostave svoje muzičke, Nišville utiske. 

Četvrtak, 14. Avgust 17:30 - Nisville press centar (Galerija “Paviljon u Tvrđavi”)
“Jazz Icons” - Maria Zafirkova & Dimitar Traychev – Izložba slika 

Akademski umetnici iz Bugarske Maria Zafirkova i Dimitar Traychev predstaviće zajedničku postavku portreta legendi džeza pod nazivom “Jazz Icons”. Dimitar radi portrete muškaraca, a Maria – žena. Iako različiti po stilu i tehnici, radovi ovo dvoje umetnika su veoma kompatibilni, pa je ovakva zajednička postavka veoma uspešno predstavljana širom Evrope i u SAD. Oboje su imali po desetak samostalnih izložbi i učešća na više desetina grupnih izložbi u velikom broju evropskih zemalja. Dimitar je diplomirao na Stroganov Design Academy u Moskvi, a bio je dugogodišnji umetnički direktor Stalker Graphic design Studija. Marija je završila UMPRUM Akademiju u Pragu, a tokom karijere je radila kao grafički dizajner magazine “Sea World” i “Moira”. “Džez ikone” će biti postavljene u Nišville press centru (Galerija “Paviljon u Tvrdjavi”) a otvaranje je zakazano za četvrtak. 

Petak, 15. Avgust 18:30 - Nisville press centar (Galerija “Paviljon u Tvrđavi”)
“Graphicology” – Philip Paquet - Izložba jazz grafičkih novela 

Poznati belgijski strip autor, ilustrator, slikar i muzičar, ali pre svega storyteller - Philip Paquet, čije su jazz grafičke novele (posebno ona o Luisu Armstrongu) stekle svetsku popularnost, predstaviće svoje radove, odnosno, vizelni deo multimedijalnog projekta “Graphicology” koji realizuje zajedno sa Brussels Jazz Orchestra. Paquet je izabrao svoja četiri već postojeća stripa sa džez tematikom i uradio dva poptuno nova, a za sve to je šest autora napisalo muziku koju BJO izvodi na sceni dok se strip priče emituju na video zidovima. Ceo projekat će biti izveden iste večeri u sklopu glavnog programa Nišvilla, a Paquet će tridestak tabli svojih grafičkih novela dodatno predstaviti i u Nišville press centru.

среда, 16. јул 2014.

LINE UP PROGRAMA NIŠVILLE JAZZ FESTIVALA 2014.

Ovo je SATNICA programa Nišvilla 2014. Glavni program na Earth/Sky stage počinje 14.08. u 19.30h. Nišville se paraleno održava na nekoliko bina u Nišu (Open stage - u Tvrđavi, iza Galerije,Youth Stage - u Tvrđavi, preko puta Paviljona 77, Welcome stage - na Trgu kod česme Kraljice Natalije, Matine stage - kod Kalče, Jam Session stage - u Banovini posle programa na Earth/Sky stage, River stage – amfitetar kod Keja).




Četvrtak, 14. Avgust   19:30h

Moba feat Oliver Katić (SRB)
VaLYa Balkanska & Orkestar 101 KABA GAIDI (BUL)
The Cookers (USA)
Dorado Schmitt (FRA)
Tania Maria (BRA)
Zuralia Orchestra (ROM)

Petak, 15. Avgust  19:30h

Assaf  Kehati  Trio (ISR)
Manglares (MEX)
Brussels Jazz Orchestra  (BEL)
Vlatko Stefanovski i Miroslav Tadić (MAC/SRB/USA)
Candy Dulfer & Band (NL)
Vlada Maričić Band feat. Nidia Moya (SRB/CUB)

Subota, 16. Avgust  19:30h

Irena Blagojević  Band (SRB)
Vox Arsana and Big Band DOM  (SLO)
Empirical  (GB)
September  (SLO)
Viva Vox  (SRB)
Mop Mop  (GER/ITA)
Estudiantina Orchestra  (NL/CUB)

Nedelja, 17. Avgust  19:30h

Fish in Oil (SRB)
Takamen Nobuki Trio (JAP)
Daniel Marques Trio  (BRA)
Iyeoka (USA)
The Originaly Blues Brothers Band (USA)

Proces (SRB)



Prateći program:



среда, 30. април 2014.

NIFEST IS OVER! LONG LIVE NIFEST!


-Jesi živ? Jesi se umorio? – pitao sam ga.
-U redu je, pa to je moj posao! – sa osmehom mi je odgovorio Roberto Rekjoni, strip scenarista i glavni urednik serijala Dilan Dog, nakon gotovo tri sata neprekidnog crtanja i potpisivanja stripova nepresušnoj koloni fanova koji su posetili prvi niški festival stripa NIFEST!

-Idem na cigaretu, pa se vraćam, možda dođe još neko! – dodao je. Par štandova dalje, Đovani Fregijeri, jedan od najboljih i najpoznatijih crtača Dilana Doga i dalje je strpljivo crtao i potpisivao svoje radove. Halom niškog Sajmišta šetali su, crtali ili potpisivali crteže i najveća imena srpske strip scene, poput Darka Perovića, Vladimira Krstića Lacija, Alekse Gajića, Aleksandra Sotirovskog... Ako je neko od njih i bio odsutan u datom trenutku, bilo je to sa dobrim razlogom- ili je gostovao na nekoj lokalnoj televiziji, ili držao predavanje deci u nekoj od osnovnih škola, ili imao promociju nekog strip izdanja.


Bila je to već subota, pretposlednji dan festivala, par sati nakon što je specijalni žiri dodelio i zvanične nagrade festivala. Izdavačka kuća „Darkwood“ okitila se Priznanjem za najbolju izdavačku kuću, „Čarobna knjiga“ Priznanjem za najbolju ediciju „Princ Valijant“, „Arkona“ Priznanjem za najbolje pojedinačno izdanje „Natan Never“, a „Sergio Bonelli Editore“ Specijalnim Priznanjem za doprinos devetoj umetnosti.

Niško sajmište za vreme Nifesta
Delovalo je nestvarno, ali je prostor Niškog sajmišta tih dana zaista bio minijaturna verzija ComicCona. Brojni strip crtači, teoretičari, izdavači, fanovi, radoznali posetioci, novinari, predstavnici firmi i lokalne samouprave tiskali su se od 24. do 27. aprila prostorom sajmišta, ali i na još nekoliko lokacija po gradu, gde su bile postavljene atraktivne izložbe, držana predavanja i radionice...

среда, 9. април 2014.

Međunarodni festival stripa - NIFEST 2014

Niš, iako jedan od najvećih gradova Srbije, dugo je bio skrajnut na margine devete umetnosti. Nije da u Nišu nema ljubitelja stripa, naprotiv, u gradu živi mnogo fanova, kolekcionara, strip crtača... Jednostavno, stripski život u Nišu nije bio adekvatno organizovan, niti promovisan. Iole vitalnom, nišku strip scenu održavala je art grupa "Čaj...odličan", i to kroz organizaciju izložbi, strip druženja i škole stripa za najmlađe. Ali, u svojim naporima već neko vreme nisu sami. Pre godinu dana u Nišu je otvorena jedina prava striparnica van Beograda – „Južni Darkwood“. Grad nije dobio samo jednu radnju gde se mogu kupiti stripovi, već i jedan pravi stripski centar koji je nizom aktivnosti (Noć stripa, Večeri stripa i filma,...) radio na promociji ove umetnosti. 


Upravo je iz ove striparnice potekla i ideja za organizaciju prvog strip festivala u Nišu. Ideju je, kao pokrovitelj festivala, odlučila da podrži gradska opština Pantelej, iako će se sva dešavanja odigrati na teritoriji opštine Medijana. Kao suorganizator festivala, „Darkwoodu“ se priključila kompanija Medivest, a uoči festivala oformljeno je i Udruženje ljubitelja stripa Branko Plavšić. 

понедељак, 10. март 2014.

Čas nam ne ide, čas martovske ide!

Mesec mart je još bio daleko, a priča o njemu je već uveliko bila počela! Priča o 16.martu, danu koji će odlučivati o budućnosti zemlje. Tek slučajno ili ne, ali još jednom je mesec Mart (namerno napisah veliko slovo) mesec u kome će se donositi važne odluke, nešto bitno dešavati. Već na prvu loptu svako može da nabroji nekoliko bitnih datuma u ovom mesecu, tu je 8.mart, pa 9-ti, 11-ti, 12-ti, 17-ti, 24-ti, 27-mi… Ako još samo malo dublje zagrebemo u istoriju, videćemo da je koncentracija značajnih događaju u ovom mesecu zaista neverovatna. 

I ne, ovo nije jedna od onih priča „Dogodilo se na današnji dan!“ Ovo je samo jedno glasno razmišljanje o tome šta nam se sve značajno događalo kroz istoriju baš u mesecu martu! A toga je zaista bilo!

Dakle, evo kako nam je mart krojio sudbine!



1.Mart

1878. je završen Drugi srpsko-turski rat. Nakon poraza u Prvom, Srbija je ovog puta izvojevala pobedu, dobila četiri nova okruga i međunarodno priznanje na Berlinskom Kongresu.  Ako se po 1. martu Mart poznaje, reklo bi se da nam je krenulo!

1919. se u Beogradu sastao prvi jugoslovenski parlament, privremeno narodno predstavništvo Kraljevine SHS u kojem je bilo 296 poslanika. U odnosu na tad, danas u parlamentu sede njih 250. Valjda nećemo morati da čekamo narednih 90 godina da se njihov broj smanji za još koju deseticu!

1992. Bosanski muslimani i Hrvati su na referendumu izglasali otcepljenje od Jugoslavije. Možda je ipak ovaj 1. mart bio jutro po kome se Mart poznaje!

2. Mart

1988. tada (samo) predsednik SKS, Slobodan Milošević je u obraćanju Srbima sa Kosova ispred zgrade skupštine SFRJ najavio hapšenje albanskih lidera na Kosovu. Desetak godina kasnije i dalje je bilo hapšenja istih. Uz hapšenje, Mart nam je doneo i po koju bombu. Par godina nakon toga, uhapšen je i sam Milošević. Još koju godinu kasnije, Miloševića je posetio „Kosač“. Gle čuda, u Martu!

4. Mart

2000. SAD su ponudile 5.000.000 $ za informacije koje mogu pomoći u hapšenju S. Miloševića, R. Karadžića i R. Mladića! Milošević je već odavno precrtani tiket. Ostala dvojica utvrđuju svoju istorijsku ulogu. U Hagu.


2002. Ibrahim Rugova postaje prvi predsednik Kosova i Metohije pod međunarodnom upravom.

2004. Na Svetoj gori je izbio veliki požar. Izgorelo je dve trećine kompleksa manastira Hilandar. Tu je već bilo jasno da je mart mesec kad nam je često gorelo pod nogama!

6. Mart

1882. Knez Milan Obrenović proglašava Srbiju kraljevinom, a sebe kraljem. Danas je Srbija sve manja, a kraljeva je sve više. Prestolonaslednik (pitam se samo čega?) jedva da zna svoj jezik!

1949. Radio Beograd prvi put je emitovao legendarnu humorističku emisiju „Veselo veče“! Veselo, veselo...

7. Mart

1945. tek juče formirana Kraljevina (bar na našoj listi) više nije „in“. Kraljevska Vlada dala je ostavku, a Tito je formirao novu Jugoslovensku vladu. Prvi potpredsednik bio je Milan Grol, a ministar inostranih poslova Ivan Šubašić.

1846. u Beogradu je otvorena prva čitaonica u Srbiji, nazvana Spsko čitalište, kasnije Čitalište beogradsko. Vek i po kasnije, i dalje se ne možemo pohvaliti da smo „načitana“ nacija!
8. Mart
1910. u Kopnehagenu je održana Druga konferencija žena-socijalista, na inicijativu Klare Cetkin, nemačke revolucionarke. U znak sećanja na demonstracije žena u Čikagu 8. Marta 1909, ustanovljen je praznik, Dan žena. U Srbiji se ovaj praznik obeležava od 1914.

9. Mart

1991. u Beogradu su održane prve velike demonstracije protiv režima Slobodana Miloševića. Vuk Drašković je doživeo kulminaciju svoje političke karijere. Demonstrante je grubom silom rasterala policija, a zatim je došla i vojska sa tenkovima. U protestima su poginuli jedan policajac i jedan demonstrant. Već sutradan su započele studentske demonstracije poznate kao „Plišana revolucija“ Gledano iz današnje perspektive, sve naše revolucije bile su plišane.



11. Mart

1981. Studentske demonstracije, ali kosmetskih Albanaca izbile su u Prištini. Talas demonstracija pod parolom „Kosovo republika“ ubrzo se proširio na ceo Kosmet. Kosmetski Albanci su tada prvi put masovno podržali ideju nezavisnog Kosova. Gledano iz današnje perspektive, reklo bi se da se upornost isplati. Kosovo će definitivno biti najpominjanija reč u ovom „martovskom“ tekstu!

1991. jugoslovenska teniserka Monika Seleš se prvi put popela na prvo mesto WTA liste. Danas, Monika više nije jugoslovenka, ne samo zato što te Jugoslavije i nema. Ipak, tenis je nikad aktuelniji. Na tome trebamo zahvaliti Noletu, Tipsi, Jeleni, Ani i ostalima.

2006. Više puta pominjani Milošević preminuo je u 64. godini života u zatvorskoj ćeliji u Sheveningenu. Čovek koji je na svoj način obeležio jednu epohu, obeležio naše živote, završio je daleko od onoga čemu je stremio. Repovi tekovine njegove vladavine i dalje su nam obmotani oko vratova!



12. Mart

2003. kupio sam svoj prvi Pentium 4. Kada sam sa kutijom došao kući, nešto pre 13h, već se uveliko pričalo o tome da je izvršen atentat na premijera Srbije Zorana Đinđića. Par sati kasnije javljeno je da je Premijer podlegao povredama. Neverica i muk su zavladali Srbijom. Policijska akcija „Sablja“ je krenula sa sečom kriminala. Nažalost, suviše kasno! Srbija je već bila sasečena! I dalje se nadam, ne u korenu!



13. Mart

1946. pripadnici službe Državne bezbednosti uhapsili su generala Dražu Mihailovića. „Đeneral“ je osuđen na smrt zbog izdaje i pogubljen je jula iste godine. Danas se još uvek traga za njegovim grobom, a neki kažu I da je pronađen. Traga se za istinom, neki kažu da e pronađena. Da li je Draža bio izdajica ili heroj, kvisling ili patriota. Na smenu gledamo Ravnu goru, pa Otpisane. Tragamo za prošlošću, da vidimo gde smo bili,  i tragamo za budućnošću, da vidimo kuda ćemo. Ipak, najgore je što ne znamo ni gde smo!

14. Mart

2002. prestala je da postoji Jugoslavija. Ideja, vizija, koncept ili samo eksperiment trajao je 83 godine. Nova državna zajednica, Srbija i Crna Gora, formirana nepunih godinu dana kasnije nije potrajala ni toliko meseci! Sve mi se čini da smo ostali bez ideja, vizija i koncepta. Pretvorili smo se u jedan veliki eksperiment. Zapravo, pretvorili su nas – u zamorčiće!

2006. na takmičenju za Pesmu Evrovizije nije izabran predstavnik Srbije i Crne Gore. Kada smo počeli da se prepucavamo oko glupog takmičenja i još glupljih pesama, bilo je jasno „kud plovi ovaj brod“.  Bilo je još jasnije da „ko ne sluša pesmu, slušaće oluju“!

15. Mart

1883. Beograd je dobio prvu „telefonsku stanicu“, samo sedam godina nakon što je izumljen telefon. Danas teško da se možemo setiti kako se živelo pre mobilnih telefona, a kamo li da možemo zamisliti kako je bilo pre telefona uopšte!

1927. Osnovana je Fabrika aeroplana i hidroaviona Zmaj. Danas, naše eskadrile su popunjene avionima koji su stari kao i zmajevi iz bajki! A često i bljuju vatru. Tamo gde ne treba!

16. Mart

2006. Beograd je proglašen za „Grad budućnosti južne Evrope“ u takmičenju Financial Times-a. Kakav fleš j-bote!!!


2014. Dok se uveliko priča o Beogradu na vodi, čekaju se izbori, a voda nam je već do guše. Da li ćemo isplivati ili se udaviti, …ostaje da se vidi do nekokog sledećeg marta.

17. Mart

2004. Nakon što su se u Ibru udavila dva dečaka albanske nacionalnosti, na Kosovu su izbile masovne demonstracije Albanaca, koje su prerasle u dvodnevno nasilje. Bilans: 19 mrtvih, oko 900 povređenih, 800 uništenih kuća, 29 zapaljenih crkava i manastira. Talas besa zahvatio je i građane u nekim gradovima u Srbiji. Pucali su prozori McDonalds-a, a u Beogradu i Nišu su zapaljene džamije! Koliko je samo malo potrebno da oslobodimo zver u sebi!



18. Mart

1948. Sovjeti su iz Jugoslavije opozvali svoje vojne stručnjake. Sledećeg dana i civilne. Bilo je već jasno da se mišljenja Staljina i Tita već uveliko razilaze!

1999., pola veka nakon Titovog istorijskog „Ne!“, bilo je jasno da se razilaze i mišljenja Kosovskih Albanaca i Srba. U Rambujeu kraj Pariza jedni su potpisali mirovni sporazum, a drugi nisu. Šest dana kasnije počeli smo da se navikavamo na zvuke sirena za vazdušnu opasnost. Od zvukova koji nas makar podsete na to, i danas se ježi koža!

20. Mart

1913. izviđajući turske položaje oko opkoljenog Skadra, poginuo je pilot narednik Mihajlo Petrović. Petrović je poginuo nakon što ga je snažan termički udar izbacio iz aviona. Bizarno sa današnje tačke gledišta! Narednik Petrović je bio prva žrtva u srpskom vazduhoplovstvu, i jedan od prvih pilota u svetu koji je poginuo na borbenom zadatku, iako ne od strane neprijatelja. Naše vazduhoplovstvo je u decenijama koje su sledile pretrpelo još mnogo žrtava i imalo mnogo heroja. Danas, na sreću, nesreće se događaju veoma retko. Možda i zato što naši piloti veoma retko i lete. Možda zato što i nemaju na čemu!



1997.  bio je poslednji dan 119-todnevnog Studentskog protesta koji je počeo zbog falsifikovanja rezultata lokalnih izbora u Srbiji. Šetnjom centrom Beograda, studenti su proslavili ispunjenje poslednjeg zahteva – ostavke rektora i studenta-prorektora. Studenti su bili u pravu! To je zaključio još Tito!

23. Mart

1999., posle višednevnih pregovora sa međunarodnim predstavnicima, Sloba Milošević je odbio mirovni plan za Kosovo i razmeštanje stranih trupa u pokrajni. Nakon mirovnog, usledio je ratni plan. Momir Brka Bulatović je uveče na Dnevniku proglasio vanredno stanje. Nije nam baš bilo jasno šta to znači. Postalo nam je jasno već sutradan uveče!

24. Mart

1999. nad većim gradovim Srbije kružili su vojni avioni. Naši! Sledećih 78 dana nad celom Srbijom kružili su avioni. NATO alijanse! Oko 19h stane tv stanice su prenosile poletanje NATO aviona iz Italije ka Srbiji. Oko 20h su pale prve bombe na Prištinu, na Novi Sad i Beograd! Tek sat i kusur nakon toga na RTS-u su javili da je počelo bombardovanje, da je počeo rat, da je počelo ludilo! Naše pravo da znamo sve – na vreme!


25. Mart

1941.  predsednik Vlade Cvetković, ali Dragiša i ministar inostranih poslova Marković, ali Aleksandar Cincar potpisali su u Beču protokol o pristupanju Kraljevine Jugoslavije Trojnom paktu Nemačke, Italije i Japana. Potpisivali, nepotpisivali – izgleda da nam na kraju dođe isto!

26. Mart

1984. humorista, pripovedač, romanopisac, autor rodoljubive i dečje poezije, Branko Ćopić popeo se na most Bratstva i Jedinstva i... skočio u Savu. Most je dobio Brankovo ime, a mi smo izgubili jednog velikog čoveka!

27. Mart

1941. Srbijom je odjekivao slogan „Bolje rat, nego pakt!“ Vojnim udarom svrgnuta je Vlada Cvetković-Maček, a princ Pavle Karađorđević je uhapšen i predat Englezima. Na presto je doveden maloletni Petar II Karađorđević. Nama je u istoriji izgleda rat često bivao rešenje problema! 



1983. u Jugoslaviji je prvi put počelo da se primenjuje letnje računanje vremena! Ne znam šta i kako računamo, ali mi se čini da se uvek nekako zeznemo u proračunu!

1999. radarskom oku nevidljivi ponos američkog vazduhoplovstva, avion F-117 Nighthawk oboren je na nebu iznad Srbije nakon samo par dana rata. Narod je likovao nad olupinama letelice, činilo se, već smo pobedili NATO. Ipak, do kraja rata je palo tek još par aviona, a olupine su ostale od naših fabrika, mostova, gradova i vojne tehnike. Nedavno se pojavila vest da su Kinezi izolovali i reprodukovali nevidljivu boju sa olupina ove letelice. Mi smo istu radije komadali i čuvali kao trofej. Pobede ili poraza, uspeha ili ludila – pitanje je!



28. Mart

1989. proglašeni su amandmani na Ustav Srbije kojima je pokrajinama oduzeta mogućnost veta na ustavne promene i deo zakonodavne, sudske i upravne vlasti. Čije hoćemo, čije ne demo, već nije bilo jasno. Situacija na Kosovu počela je da klizi u nepovrat!

2003. su na Fruškoj gori pronađeni ostaci tela Ivana Stambolića, nestalog avgusta 2000. Te godine su nestale i nade da će ostaci zdravog razuma prevladati Srbijom!

31. Mart

1892. Srbija je među prvim državama u Evropi donela zakon o pomaganju sporta van škola. S obzirom na stanje u kom nam je školstvo, dobro je da se to deslio. Od sporta možda nešto i bude!

1991. na Plitvicama u Hrvatskoj izbio je prvi sukob hrvatske policije i naoružanih Srba. Na tom spletu većeg broja jezera koja se prelivaju jedno u drugo, krenuo je splet problema koji su rezultirali sukobima koji su se prelivali jedan u drugi!

2003. u blizini Potočara je sahranjeno prvih 600 žrtava srebreničkog masakra iz 1995. O tome će tek biti reči i polemika. O martovskim nedaćama koje su nas pratile, nadam se da je ovde sve rečeno!!!

Podelite ovo

Related Posts with Thumbnails